ADVERTISEMENT

OT: Math/logic questions missed at the NBA combine

Crash_Davis_8

All Star
Gold Member
Oct 12, 2006
39,406
7,310
113
8th grade level stuff here...

1. If a bat and ball cost $1.10 together, and the bat is $1 more than the ball, how much does the ball cost?

2. Which weighs more: 10lbs of bricks or 10lbs of feathers?... If you missed that they asked:

Which weighs more: 6lbs of bricks or 6lbs of feathers?

No joke
 
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Go Big.
Get Premium.

Join Rivals to access this premium section.

  • Say your piece in exclusive fan communities.
  • Unlock Premium news from the largest network of experts.
  • Dominate with stats, athlete data, Rivals250 rankings, and more.
Log in or subscribe today Go Back